Dārgā Sabiedrība

Posted on

Dārgā Sabiedrība!

Šis laiks mums visiem ir trauksmains. Ne tikai tāpēc, ka piedzīvojam daudz ko pirmoreiz, bet arī tāpēc, ka savstarpējās attiecības ir kļuvušas zem katras normas. Vai atceraties, kurš notikums pirms 2019. gada rudens lika Jums pārmācīt kaimiņus, paziņas un draugus, ka viņi neko nesaprot no dzīves, kaut gan līdz šim, viņi bija diezgan sakarīgi ļautiņi?

Es uz šo jautājumu varētu atbildēt laikam par to brīdi, kad Nils pēdējo reizi kļuva par Rīgas mēru, un korupcija turpināja plaukt tā, ka maz nu tiešām nelikās.

Arī es esmu dzīvs cilvēks, kurš dusmu mēdz ko dzēlīgu ierakstīt sociālajos tīklos, un pēc tam to izdzēst. Vai man no tā kļuva labāk? Droši vien, ka kaut kādu sāpi tas mazināja, un varbūt pat kāds to izlasīja. Varbūt…

Bet kas notiek tagad, dārgā Sabiedrība? Kad ASV Tramps kļuva par prezidentu, sabiedrība sašķēlās. Nevis tāpēc, ka Demokrātiem un Republikāņiem būtu kas mainījies, bet gan tāpēc, ka viens balamute parādīja, ka ar “gudru diršanu” un inteliģences nepietiekamību, var kļūt par ASV prezidentu. Kas no tā sanāca? Ļoti daudzi pārstāja filtrēt ko viņi runā, un viedoklis katrā situācijā netika pietaupīts. Drīzāk izbļauts. Kurš skaļāk bļāva, tam, lielākoties, bija taisnība. Kā saka, vadonis rādīja piemēru. Tagad tas arī ir atnācis līdz Latvijai. Ja pirms tam, ar personīgajiem apvainojumiem reti kurš atļāvās izteikties, tad tagad tas viss ir aizgājis tādā līmenī, ka, neaplejot kādu ar sūdiem, Tu nepiedalies nemaz sarunā.

Komunikācijas problēmas, kas jau no laika gala ir bijusi mūsu Sabiedrības lielākā raize, tagad mijās ar ne visai inteliģentu cilvēku bļaušanu par visām tēmām, jo redz, viedokļu līderis ar divdesmit tūkstošiem sekotāju instagramā. Lai arī mūsu izglītības sistēma iet aizvien dziļākā un dziļākā bedrē, tā aizvien ražo visai lielu daļu sabiedrības, kurai nav izteikta kritiskā domāšana. Nav runa par Latvijas labākajām skolām, kurās šo lietu iemāca labi, bet arī tur izlec pa skaļākam bļaurim, kurš propagandē savu taisnību. Tāpat kā vakcīna negarantē nesaslimšanu, arī laba izglītības iestāde vēl negarantē, ka pabeidzot to, Tev garantēts konkrēts ienākums mēnesī un zināms sabiedrības status. To var panākt tikai ar cilvēcību un spēju ieklausīties. Pieļauju, ka lielākā sabiedrības daļa, pēc uzturēšanās kompānijā ar jaunām sejām, negribēs vēlreiz redzēt kādu, kurš visu vakaru runās, pat nepajautājot Tavu viedokli. Man patika teiciens, kurš nesen man pavīdēja telefonā – velti laiku tiem, kas ieklausās un dzird Tevis teikto.

Lai kā man arī nepatiktu, bet katru dienu nākas iesaistīties sarunās par vienām un tām pašām tēmām, jo bez stabiņiem, potēm un praida mums citu problēmu nav. Ar vislielākajām bailēm gaidu katru vēlēšanu rezultātus, kur katrs mēģina iestāstīt kāpēc par kuru balsojis. Ja ASV līmeņa sašķeltība vēl nebija manāma šeit, tad šie, iepriekš minētie, jautājumi mūsu sabiedrību sašķeļ. Katram, kam rupors skaļāks nevairīsies no sava viedokļa paušanas. Un kas notiek? Vieni novēršas vispār no problēmas, jo apnicis malt šo visu dienu no dienas. Otri turpina bļaut un meklēt sev upurus internetā, kur kādam ierādīt īsto vietu ar savu vienīgo pareizo viedokli. Trešie klusi vēro, un savu viedokli pieskaņos skaļākam bļāvējam, vai arī sociālajos tīklos komentāru apmaiņas uzvarētājam. Skumjākais ir tas, ka tie skaļākie bļāvēji nav tie gudrākie prāti. Ne velti ir teiciens, ka gudrais izvērtēs visus riskus, kamēr muļķis visu izmēģinās uz savas ādas. Tāpēc arī mums politikā iet ne tie gaišākie prāti, jo riski ir milzum daudz, it īpaši ar reputāciju saistītie, bet ieguvumu ir gaužām maz. Tik cik idejas vārdā censties uzlabot valsti, zinot, ka būs jācīnās ar partiju ideoloģijām, bļauriem un citām šaurajām pierītēm.

Lai kā man arī šis viss nepatiktu, bet sašķeltība rada naidu, ko viegli var aizdedzināt pat ļoti trausla stīga. Es šeit nepieminēšu vai viedokļi ir pamatoti, vai tiem ir segums, bet gan par to atšķirību un Sabiedrības nostāju – ja Tu neesi ar mums, Tu esi pret mums. Un tas biedē. Atšķirīgs viedoklis ir kā sarkanā lupata bullim. Jāsaprot, ka ar katru sarkano līniju, kura tiek novilkta attiecīgo ļaužu vidū, tiek vilkta sarkanā strīpa arī normālā ikdienas komunikācijā ar šo cilvēku. Kur tas ved? Tiek veidots daudzstūris, ko katrs īpatnis apvelk sev apkārt, līdz beigu beigās paliek viens savā ideoloģijā, kas velk ļoti tuvu uz radikālismu. Un šeit jau pietiek palaist dzirksteli un sūdi var būt lieli. Drīzāk censtos vest uz dialogu šāda veida cilvēkus publiskā vidē, nevis slēpjoties aiz ekrāniem, bet gan ‘’face to face”. Ir jābūt iekļaujošai sabiedrībai, kas dažādus viedokļus respektē likuma robežās. Nedrīkstam šo aizlaist tik tālu kā kaimiņos, kur savādāks viedoklis apzīmē rūtotu sauli…

One thought on “Dārgā Sabiedrība

    Andris G said:
    July 12, 2021 at 20:04

    Manuprāt, vismaz tviterī ir ļoti daudz cilvēku, kas nemaz nevēlas runāt / klausīties konstruktīvi. Viņi šo vietni uztver kā “es (mēs) pret stulbeņiem” kaujas lauku un viņi ir imūni pret argumentiem. Varbūt tā nav pilnīgi pareizi, bet es izvēlos savu laiku ar tādiem netērēt. Lai viņi tur kaut katru dienu bendē nervus par vienām un tām pašām tēmām. Es tikmēr darīšu ko patīkamāku vai prātīgāku.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s